Spanyolországban ünnepled a karácsonyt? Vagy egyszerűen csak rajongsz a spanyol kultúráért? Spanyolországban számos olyan különleges karácsonyi szokás van, ami számunkra furcsának tűnhet, viszont a spanyol emberek rajonganak értük. Nézd meg az alábbi listát a spanyolországi karácsonyi hagyományokról – lehet, hogy meglepődsz majd rajtuk!

Mindenki tudja, hogy a spanyolok szeretnek bulizni. Egész évben szinte bármilyen okból tartanak fiesztát, különösen karácsonykor, amikor az ünneplést hosszabbra nyújtják (december 22-én kezdik a karácsonyi sorsolással és január 6-ig ünnepelnek a királyok napjáig). Az biztos, hogy van néhány igazán vicces ünnepük, és babonájuk.

 Íme a 6 legfurcsább spanyolországi karácsonyi hagyomány!

1.     Karácsonyi lottójáték

Az 1812 óta minden évben megrendezett spanyol karácsonyi lottó (hivatalos nevén Sorteo Extraordinario de Navidad vagy egyszerűen Lotería de Navidad) a spanyolországi karácsonyi ünnepek alatt nem hiányozhat a hagyományok listájáról! Ez a második legrégebben működő lottó a világon!

A sorsolást minden év december 22-én tartják. A fődíj az “El Gordo” (“A kövér”) nevet viseli, és a nyertesek akár 4 millió eurót is nyerhetnek! A második helyezett általában 1.000.000 eurót kap, a pedrea pedig egyenként 1 000 euró.

A spanyol karácsonyi lottó második legfontosabb sorsolását Epifánia ünnepe előtt, január 6-án tartják, és El Sorteo de El Niño vagy Lotería de El Niño néven fut.

2.     Caganerek elrejtése a jászolban

Bár a “caganerek” Katalóniában hagyományos figurák, amelyekkel a betlehemeket díszítik, népszerűsége egész Spanyolországban elterjedt. A hagyomány szerint a “caganert” valahol Szűz Mária, Szent József és a kis Jézus mögött kell elrejteni, hogy a megtermékenyítést szimbolizálja. Úgy tartják, hogy ez a figura szerencsét és jólétet hoz a következő évre.

Általában ez a hagyományos figura egy fiatal katalán parasztot szimbolizál, aki piros barretina kalapot, fehér inget és pipát visel.

  • 12 szőlőszem elfogyasztása, december 31-én éjfélkor

Ahogy nálunk a rétesnek, és a lencsének van nagy hagyománya, úgy a spanyoloknál a szőlőnek. 12 szőlőszemet esznek éjfélkor, amikor a madridi Puerta del Sol óratorony harangjai megszólalnak. A “12 uvas” a hagyomány szerint, az év egy-egy hónapját jelképezi, és ha mindet megeszed, akkor szerencsés és jólétben gazdag év vár rád! Ez a hagyomány már számos latin-amerikai országban is elterjedt.

3.     Tréfás játékok az Aprószentek napján

December 28-a az Aprószentek napja, ami gyakorlatilag az áprilisi tréfa spanyol változata. Ez a nap a Biblia szerint azoknak az ártatlan gyermekeknek az emlékére készült, akiket Heródes lemészárolt, amikor meghallotta, hogy új király születik. Manapság ennek a gonosz tettnek a megemlékezése valahogy a csínytevések és tréfák napjává vált.

A spanyolok szeretik megtréfálni egymást a december 28-i Aprószentek napján, amely Spanyolországban az áprilisi tréfa megfelelője. Ha csak nem gondolod komolyan, akkor ne próbálj meg április 1-jén megtréfálni egy spanyolt, mert nem biztos, hogy sok nevetésben lesz részed!

Ezen a napon a spanyolok általában azt kiáltják, hogy “¡Inocente, inocente!”, amikor felfedik a viccet, amit spanyolul “inocentada”-nak neveznek. Annyira komolyan veszik ezt az ünnepet, hogy a média, például az újságok, a rádió és a televízió is gyakran közöl hamis tartalmakat vagy torzítja el a híreket. Az Aprószentek napját Latin-Amerika néhány országában és a Fülöp-szigeteken is ünneplik.

4.     Els Enfarinats lisztdobáló fesztivál

Az egyik leghíresebb Aprószentek napi hagyomány, a december 28-án megrendezésre kerülő “Els Enfarinats” fesztivál, amelyet Ibiben (Alicante) tartanak, és több mint 200 éves múltra nyúlik vissza.

Napközben egy csapat férfi katonai ruhába öltözik, akiket “Els Enfarinats”-nak hívnak, és megpróbálnak néhány új, őrült törvényt a helyiekre erőltetni. Azoknak, akik nem tartják be ezeket a törvényeket, pénzbírságot kell fizetniük, amelyet később jótékonysági célokra fordítanak. A puccs a főtéren egy óriási kaja csatával végződik, amikor az ünneplők lisztet és tojást dobálnak egymásra.

Az esemény oka az egykor Ibi városában élt Heródes király által elrendelt ártatlan fiúk meggyilkolása. Az ünnepségen tűzijátékot és látszatválasztást is tartanak.

5.     Konzerves dobozok húzása Algecirasban (Cádiz)

Ha valaki a karácsonyi ünnepek alatt ellátogat a dél-spanyolországi Algeciras városába, január 5-én azt látja, hogy a gyerekek több tucat konzervdobozt vonszolnak az utcákon, hangos zajt csapva. A történetnek többféle változata is létezik, amelyek ezt a hagyományt magyarázzák. A gyerekek és családok körében legnépszerűbb történet szerint a konzervdobozok zajával egy El Gigante Botafuegos nevű legendás óriást akarnak elijeszteni, aki az égboltot nagy füstfelhővel megtöltve próbálja megakadályozni, hogy a Három Bölcs a gyermekek ajándékait kézbesítse.

6.     Nem csak a Mikulás hoz ajándékot

Olentzero (más néven Olentzaro vagy Olantzaro) egy népszerű karácsonyi figura Baszkföldön és Navarrában. A hagyomány szerint Olentzero egy nagy testes férfi, aki december 24-én késő este jön le a hegyekből, hogy ajándékokat hozzon a gyerekeknek. (Részletesebben írok róla ebben a cikkemben.) A galíciaiaknak van egy hasonló figurája, az Apalpador, aki egy képzeletbeli szénember. Ő a gyerekek súlyának megfelelő gesztenyével, és ajándékkal lepi meg a kicsiket.

Egy másik sajátos karácsonyi figura a Tió de Nadal vagy Cagatió, ami Katalóniában és Aragónia egyes részein elterjedt. Ez egy körülbelül harminc centiméter hosszú üreges rönkből álló figura, amelyet általában a hagyományos barretinával (spanyol kalap) és egy mosolygós arccal ábrázolnak. A hagyomány szerint a családoknak a karácsonyt megelőző napokban meg kell tölteniük a Cagatiót az összes ajándékkal. A gyerekek takaróval takarják be, hogy ne fázzon, és a legendák szerint vigyázniuk kell a rönkre. Karácsony napján a Cagatió ajándékokat kakil, amikor a gyerekek botokkal ütik, miközben Tió de Nadal jellegzetes dalait éneklik. Viccesen hangzik igaz?

Összességében láthattad, hogy rengeteg furcsa, vagy éppen extrém hagyomány van Spanyolországban az ünnepek alatt. Ha van kedved írd meg nekem, hogy számodra melyik volt a legmeghökkentőbb! Ha pedig a spanyol nyelvtudásodat szeretnéd fejleszteni, akkor keress bizalommal elérhetőségeim egyikén:

E-mail: hamori.viktoria@spanyolulhallottam.hu vagy Telefon:(+36) 70 410 6800.